قالب وردپرس

•  ثبت نام |     |

ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

جمعه مهر 25, 93 7:53 pm

آفلاین
مدیر سایت
آواتار کاربر
{ GIVEN }: { THANKS }
{ RECEIVED }: { THANKS }

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دکترغلامحسین شکوهی

من دو کتاب از آقای علامه خواندم. چرا تربیت معلم این کتاب ها را درس نمی دهند؟

کلاپارت می گوید: به معلم آن قدر حقوق بدهید که زندگی او تأمین شود ولی بیشتر ندهید تا وسیله ی جلب افراد سود جو نشود. آقای علامه در کتاب خود همین مطلب را می گویند.

آقای علامه می گویند: ما قرآن خوان نمی خواهیم، قرآنی می خواهیم. خدا شاهد است آن چه ایشان می فرمایند حقیقتا درست است. ایشان در مسایل تربیتی هیچ چیز را فروگذار نکرده است.

من فکر می کنم اگر در خدمت آقای علامه بودم، بیشتر استفاده می کردم تا این که اروپا رفتم. این ها مردمانی بودند.

آقای پروفسور ری تزش را در روانشناسی عملی با ژان پیاژه گذرانده بود. من در درس های لیسانس و دکتری در مبحث راهنمایی، کلاس های پروفسور ری را رفتم. هفته ای دو روز درباره ی اندازه گیری هوش و استعداد و راهنمایی شغلی، لابراتوار داشتند. معدل قبولی 4 از 6 بود. من از این درس نمره ی قبولی نیاوردم. در ترم بعد گفت: من به تو نمره ندادم تا نروی بچه ها را گمراه کنی! دانشجویان ما درس نمی خوانند. احترام به  بچه ها، احترام به عمر آن هاست. شما مسئولید.

من بازنشست شده ام و سمتی هم ندارم و زمانی که بخواهم تملق  بگویم گذشته وحالا هیچ چیز جز رضایت خدای متعال نمی خواهم. آقای علامه مرا تصفیه کرد. چرا کتاب های ایشان را درس نمی دهند؟ این ها باید به زبان های فرانسه و انگلیسی ترجمه شود.

کلاپارت می گوید: یک چیز باید هدف شما باشد و آن این که شخصیت کودک را نشکنید؛ اگر شخصیت شکسته شد، دیگر چیزی ندارد که شما آن را بخواهید تربیت کنید. درست همان چیزی که آقای علامه می گویند.

من در اروپا از بعضی استاد ها مثل پیاژه و دوتران استفاده کردم. معلم باید جستجو کند که چه طور مطلب را پیاده کند. آقای نیرزاده کلاس بسیار خوبی داشت. آقای علامه می فرماید: هر چه بلد باشید، باز جستجو کنید تا ببینید اگر کسی بهتر از شما بلد است، از او یاد بگیرید و استفاده کنید .

در ژنو معلم باید در سال دوم تربیت معلم، تدریس آزمایشی بکند و سال سوم در کلاس یک استاد عالی تعلیم و تربیت مثل پیاژه شرکت کند. من در کلاس مادام اکس کوپیه شرکت می کردم. او می گفت: من به بچه ها اول مسأله می دهم تا حل کنند بعد می گویم: خودتان مسأله بنویسید. از این روش ها باید استفاده کرد.

آقای علامه می فرمایند: کسانی که استعداد ندارند، آن ها را اذیت نکنید. پروفسور ری به دانشجویی که نمی توانست تمرین ریاضی حل کند، گفت: برو علوم اجتماعی بخوان، تو فکر سیستماتیک برای ریاضی نداری.

شاگردان پروفسور دوتران باید برای تمرین عملی به دوره ی کارآموزی می رفتند ولی آن ها که معلم بودند، نمی رفتند و به جای آن گزارش می دادند. من چون در ایران نه سال معلم ابتدایی بودم نرفتم. دوتران داستان شاگردان فقیر کلاس های ابتدایی مرا که در گزارشم به او داده بودم، برای دانشجویان اروپایی نقل کرد و گفت: کشوری که روی نفت هست چرا مردمش باید فقیر باشند؟

بچه ها باید حقایق و مشکلات زندگی را لمس کنند تا بعد از دوازده سال تحصیل بیکار نمانند. یاد دارم یک مهندس آمریکایی که ماهی 16000 دلار در ایران در زمان شاه حقوق می گرفت، نتوانست سطح جانبی دیوار خانه را برای تهیه ی کاغذ دیواری محاسبه کند.

آقای مهندس بازرگان در زمان نخست وزیری که من وزیر آموزش پرورش ایشان بودم، با عظمتی از آقای علامه صحبت می کرد. هرچند من آقای علامه را فقط یک جلسه در مدرسه ی نیکان دیدم ولی من با ایشان و آقای روزبه زندگی می کنم. خوش به حال شاگردان علامه و روزبه که محضر آن  دو را درک کردند.

بالا بالا
  پروفایل
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت [ DST ] تنظیم شده اند

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوعات جدیدی ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید